Kaveritoiminta

Tervetuloa mukaan Karelia Friend -toimintaan, jossa Karelia-ammattikorkeakoulun kansainväliset opiskelijat ja Joensuun paikalliset asukkaat voivat tutustua toisiinsa, oppia uusia kulttuureja ja kieliä sekä saada ystäviä!

Mitä Karelia Friend -toiminta on?

Tutustu uusiin kulttuureihin, harjoittele kieliä ja rakenna ystävyyksiä Joensuussa! Karelia Friend yhdistää Karelian kansainväliset opiskelijat ja paikalliset asukkaat – arjen kohtaamisia, yhteistä oppimista ja iloa!

Paikallinen ystävä tarjoaa kansainväliselle opiskelijalle mahdollisuuden kokea arkea Joensuussa. Samalla paikallinen osallistuja saa ainutlaatuisen tilaisuuden laajentaa maailmankuvaansa ja oppia uusia asioita.

Toiminta on pääosin englanniksi, mutta yhdessä voi harjoitella myös suomea ja muita kieliä.

Mitä tehdä Karelia Friendin kanssa?

Kahvittelu, ruoanlaitto, leivonta, ulkoilu, urheilu, askartelu, suomalaisten juhlapyhien vietto, lautapelien pelaaminen, Joensuun tutkiminen ja luonnosta nauttiminen ovat kaikki loistavia tapoja viettää aikaa yhdessä. Opiskelijakunta POKAn jäsenet tai SYKETTÄ-liikuntapalveluiden käyttäjät voivat lainata POKAn urheiluvälineitä ja lautapelejä ilmaiseksi.

Toiminnan yhteiset säännöt ja periaatteet

Hakijat yhdistetään hakemusten perusteella. Erityistä huomiota kiinnitetään esitettyihin toiveisiin ja kiinnostuksenkohteisiin. Kaikkia toiveita ei voida ottaa huomioon, eikä kaikille voida taata mätsiä. Mätsien muodostamisen jälkeen hakijat saavat kirjeen, jossa on tietoa yhteisistä säännöistä ja kutsu yhteiseen aloitustapaamiseen 18.11.

Muodostettu pari päättää yhdessä, mitä asioita halutaan tehdä ja kuinka usein tavata. Sekä paikallisten että kansainvälisten opiskelijoiden odotetaan osallistuvan aktiivisesti ja osoittavan aitoa kiinnostusta toisiaan ja toistensa kulttuuria kohtaan. Mikä paikalliselle voi tuntua tavalliselta ajanvietolta, voi olla kansainväliselle opiskelijalle erittäin mielenkiintoista. Kansainvälisiä opiskelijoita kannustetaan myös jakamaan asioita omasta kulttuuristaan ystävänsä kanssa. Osallistujilla saattaa olla kulttuuriin tai uskontoon liittyviä tapoja ja tottumuksia, joista kannattaa keskustella ystävän kanssa.

Karelia-ammattikorkeakoulu, WiNK, Monikulttuuriset opintopolut tai opiskelijakunta POKA eivät ole vastuussa toimintaan osallistuvista henkilöistä. Kaikki toiminta katsotaan vapaa-ajaksi, eikä ketään ole vakuutettu korkeakoulun, hankkeiden tai opiskelijakunnan puolesta. Molempien osapuolten hyvinvointi, turvallisuus ja kulttuuriset erot tulee huomioida kaikessa toiminnassa.

Toiminnasta ei tule koitua kohtuuttomia kuluja osallistujille (esim. bussimatkat, pääsymaksut). Hakijat eivät ole taloudellisessa vastuussa toisistaan, eivätkä velvoitettuja korvaamaan toiminnasta mahdollisesti aiheutuvia kuluja.

Paikallisten osallistujien vastuulla ei ole järjestää kansainvälisten opiskelijoiden asunto-, pankki-, oleskelulupa- tai muita vastaavia asioita. Osallistujilla ei ole velvollisuutta tehdä työtä (esim. lastenhoito tai kotityöt) ystävälleen.

Toimintaan sitoudutaan, mutta se on vapaaehtoista. Kummallakin osapuolella on oikeus vetäytyä toiminnasta. Jos ongelmia ilmenee, niistä tulee ilmoittaa (yhteystiedot alla). Toiminnan järjestäjillä on oikeus poistaa henkilö kaveritoiminnasta.

Kuka voi hakea ja miten?

Kaikki kuntalaiset ja Karelia-ammattikorkeakoulun opiskelijat voivat hakea! Voit hakea yksin tai yhdessä puolisosi tai perheesi kanssa. Tiimimme yhdistää ystävät hakemusten perusteella.

Hae 2.11. mennessä >>

Kaikki hakijat kutsutaan yhteiseen aloitustapaamiseen 18.11. klo 16.30-18.30. Tapaamisessa hakijat tapaavat ystävänsä ja saavat tietoa toiminnasta.

Toiminta kestää marraskuusta 2025 toukokuuhun 2026. Tietenkin toivomme, että ystävyys jatkuu pitkään sen jälkeen.

Lisätietoja

Toiminnan järjestävät WiNK – Töihin Pohjois-Karjalaan ja Monikulttuuriset opintopolut -hankkeet sekä opiskelijakunta POKA. Toiminnan tavoitteena on edistää verkostoitumista, kotoutumista ja kulttuurien välistä vuorovaikutusta.

Kysymyksiä? Ota yhteyttä:

[email protected]

[email protected]

[email protected]